Za razliku od raznih pokušaja eklektičkoga značenja u prošlosti, knjiga otkriva jedinstvenu zamisao govorništva kao znanstvene discipline i umjetničkoga dostignuća. Polazeći od ideje uvjerljivoga, ono vodi čitatelja kroz sve etape govorničkoga stvaranja od načela i primjera do tehnike uvjeravanja.
Autor je u dvanaest poglavlja udario trostruke temelje govorništva pišući najprije o govorništvu općenito, zatim o govorniku te na kraju o govoru. Knjiga je i sama po sebi retorička. Dr. Gračanin pisao ju je prema poznatim govorničkim pravilima: pravi česte podjele, što pridonosi jasnoći; iznosi primjere, čime knjigu preobražava u orijentir za praktično djelovanje.
Gračaninove Temelje trebalo je nakon više od pola stoljeća ponovno izdati jer vremena za loše govorništvo više nema. Ona ima sve preduvjete da bude popularna jer u njoj je na neki način sadržan svojevrsni statut pokreta otpora čiji će budući članovi, njezini čitatelji, dobrim govorom moći pridonijeti da gdje god se javno govori, zaživi opće dobro.